Kdo zastaví déšť

Kypr a Anglie na přelomu 60. a 70. let. Britský voják James a československá emigrantka Ema se setkávají každé léto. Nejen jejich osud je nakonec ovlivněn tureckou okupací Kypru.

Autor: Helena Žáková
Žánr: drama/historický/romantický/válečný
Vyšlo: 2. 9. 2020
Počet stran: 520
ISBN:
9788020618658
Nakladatelství: Naše vojsko

Obsah

Drahá auta, luxusní hotely, francouzské oblečení a restaurace plné celebrit. Takový byl Kypr na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Stal se domovem Řeků, Turků, ale také bohatých Britů a příslušníků britské armády.

Zdá se, že na ostrově bohyně Afrodity panuje věčný klid. Dokonce i proslu­něné kyperské dny, které prožívá zlatá mládež, však mají být zmařeny tureckou okupací. V době, kdy je svět rozdělen na dvě poloviny, se hlavní hrdinka Ema musí rozhodnout, kterým směrem se v životě vydá. „Kdo zastaví déšť“ je cesta. Cesta do prostředí britské smetánky, do doby, kdy hudbě vládli Beatles a Rolling Stones, doby, kdy dopisy byly jediným prostředkem jak překonat léta odloučení.

Chcete vědět víc?

Příběh, který se odehrává na přelomu 60. a 70. let minulého století, začíná paradoxně v moderní době. Julie, dcera vojáka sloužícího na ostrově Kypr, vyhledá otcovu dávnou lásku Emu a žádá, aby žena řekla pravdu o minulosti Juliiných rodičů, především o matce, kterou děvče nikdy nepoznalo. Ema se ve svém vyprávění vrací do roku 1969, kdy po emigraci z Československa začíná se svými britskými prarodiči trávit prázdniny na Kypru.

Zatímco v prostředí zlaté mládeže se Ema setkává jen s opovržením, útěchu nachází u seržanta Jamese Curlyho, vojáka irského původu. Jenomže doba, kterou dívka prožívá v Anglii vždy mezi dvěma letními prázdninami, je neúprosně dlouhá, naproti tomu bezstarostné kyperské týdny utíkají příliš rychle. Ema a James si poctivě vyměňují dopisy a setkávají se každé léto, zároveň se však oba dva začínají měnit. Emě se najednou líbí ve světě zbohatlíků, dokonce se jedním z nich nechává okouzlit. Jejich malicherné starosti z ničeho nic přetne turecká okupace Kypru. Tragická politická situace zmaří mnoho životů, zničí celou řadu domovů a nakonec výrazně ovlivní osud nejen Jamese a Emy, ale také jejich přátel.

Když se o mnoho let později díky iniciativní Julii milenci znovu setkávají, zjišťují, že ani po takové době nejsou o moc moudřejší než kdysi…

Pozadí knihy: Jak, proč a kdy jsem příběh napsala

Většina mých příběhů se odehrává na místech, která jsem procestovala, a Kypr je samozřejmě jedním z nich. Poprvé jsem jej navštívila ve třinácti letech, ovšem už tehdy jsem se nechala jeho atmosférou a hlavně bouřlivou historií pohltit, dokonce jsem v té době napsala jeden ze svých prvních románů, ke kterému mne ostrov inspiroval už jako dítě. Když jsem se na Kypr vrátila v dospělosti, nutkání psát o něm se objevilo znovu a nepustilo mě celý jeden rok. Žádný příběh se mi dosud netvořil tak lehce, byla to jedna velká jízda na horské dráze, se svými postavami jsem žila a neustále na ně myslela… Dlouhé poté, co jsem knihu dotáhla do konce, se mi po procesu tvorby stýskalo. Psaní pro mě totiž nikdy nepředstavovalo práci, nýbrž odpočinek a možnost útěku z reality na nějaké hezké místo.

Věděla jsem, že pohnutá historie Kypru si zaslouží hlubší příběh. Spoustu času jsem strávila čtením různých pramenů, sledováním videí z doby turecké okupace a hledáním fotografií, nicméně tak jako není Kdo zastaví déšť pouhou „červenou knihovnou“, nerada bych, aby jej někdo považoval přímo za historický román, a už vůbec ne knihu faktu. Události, na jejichž pozadí se odehrává, jsou sice pravdivé, ovšem slouží pouze jako náhled do zajímavé historie Kypru.

Zajímavosti

Samotný název „Kdo zastaví déšť“ je odkazem na píseň Who’ll Stop The Rain od Creedance Clearwater Revival z roku 1970. Kniha je členěna na 13 částí, které jsou nazvané podle slavných písní své doby a uváděné jejich krátkými úryvky. Vyprávění hlavní hrdinky Emy je proloženo sekcemi dopisů, které si dívka vyměňuje s Jamesem.

Román poskytuje upřímný pohled na lásku a nepatrný náhled do kyperské historie, odhaluje, jaká úskalí mohou přinést léta odloučení, a připomíná, jak moc ovlivnila Studená válka některé osudy.

Části/písničky

 1. Léto 69/Summer of 69 – Bryan Adams
 2. Bílý pokoj/White Room – The Cream
 3. Přichází slunce/Here Comes the Sun – The Beatles
 4. Žijme dneškem/Let’s Live For Today – The Grass Roots
 5. Hra lásky/The Game of Love – Wayne Fontana and The Mindbenders
 6. Baba O’Riley/Baba O’Riley – The Who
 7. Už přichází/There She Goes – The La’s
 8. Šťastnej synek/Fortunate Son – Creedance Clearwater Revival
 9. Viděl jsi někdy déšť?/Have You Ever Seen the Rain – Creedance Clearwater Revival
 10. Zvadlý kytky/Death Flowers – Rolling Stones
 11. Předvečer zkázy/Eve of Destruction – Barrie McGuire
 12. Konec/The End – The Doors
 13. Angie/Angie – Rolling Stones

Další písničky v knize

Ruby Tuesday, Wild Horses, Start Me Up, Brown Sugar, Paint It Black – Rolling Stones
Who’ll Stop the Rain, Lookin‘ Out My Back Door, Bad Moon Rising, Up Around the Bend – Creedance Clearwater Revival
Let’s Twist Again – Chubby Checker
Twist and Shout, Let it Be – The Beatles
Substitute, Kids Are Alright – The Who
House of the Rising Sun – Animals
Get Together – The Youngbloods
San Francisco – Scott McKenzie
Can’t Help Falling In Love, Love Me Tender – Elvis Presley
Summer Wine – Nancy Sinatra & Lee Hazlewood
Sounf Of silence – Simon & Garfunkel
Červená řeka – Helena Vondráčková

Ilustrace

Kresbu, která je vložená uvnitř knihy, vytvořila Tereza Hodová. Inspirovala se fotografií Brigitte Bardot.