Saudade

Román odehrávající se na divokém pobřeží Atlantiku přináší čtyři různé pohledy na tajemné Portugalsko a také dívku jménem Beatriz, jejíž tajemství provází příběh každého z hlavních hrdinů. Stejně jako portugalské slovo saudade vyjadřující pocit naplnění, smutku, štěstí, lásky i ztráty.


Autor: Helena Žáková
Žánr: drama/romantický
Vychází: 19. srpna 2021
Počet stran: 476
ISBN: 978-80-279-0036-7
Nakladatelství: Moba

Obsah

Záhadný sešit, který neměl být nikdy nalezen. Přesto jej objeví lehkovážná Beatriz, která jde z průšvihu do průšvihu. Může vůbec porozumět ženě z deníku, která ve 40. letech na tajemném mysu svatého Vincenta prožívala nejtěžší, ale i nejkrásnější chvíle svého života? V kontrastu s tímto nelehkým příběhem se odehrává dobrodružství Češky Magdalény, která přijela do Porta na studijní pobyt a objevuje krásu nádherného Portugalska se vším všudy. Slunné pláže, vzrušující party, tajemná zákoutí měst i oslnivou přírodu…

Přesto mají tyto ženy něco společného. Saudade, výjimečný pocit, který zažijete jen v Portugalsku.

Chcete vědět víc? 🙂

Středoškolačka Magdaléna se účastní výměnného studijního pobytu v Portu a objevuje svět surfařů a nikdy nekončící zábavy. Šestadvacetiletý Tom se ve svém melancholickém rozpoložení ocitá v pohádkovém regionu Algarve, kde se setkává s nešťastnou Portugalkou Beatriz. Další linie vyprávění zavádí čtenáře na konec 40. let a popisuje příběh její babičky, která odešla za svým manželem, strážcem majáku, na mys Cabo de São Vicente do naprosté izolace. Čtvrtou hrdinkou je mladičká Inês vyrůstající v jižním Portugalsku ve stínu své nejlepší kamarádky.

Lidé, kteří jsou si zdánlivě naprosto cizí a jejichž osudy jsou líčeny v různých dobách a životních situacích, mají ovšem cosi společného. Je to jednak silný emocionální vztah k Beatriz, který provází příběh každého z nich, a dále také pocit, který je v portugalštině vyjádřen slovem saudade

Pozadí vzniku knihy

Poprvé mě Portugalsko okouzlilo už v osmnácti, kdy jsem měla možnost strávit několik letních dní přímo u rodilých Portugalců ve slunném regionu Algarve. Tehdy jsem vůbec nevěděla, co mám od téhle tajemné a nedotčené země očekávat. Zamilovala jsem si ji. Pochopila jsem, jak jsou místní lidé pohostinní a otevření.

O několik let později jsem se sem vrátila na studijní pobyt, tentokrát na sever země. V Portu jsem studovala celý jeden semestr a objevovala nejen druhé největší portugalské město, ale také spoustu dalších, neuvěřitelně krásných míst. Pustila jsem se do tvorby blogu, kde jsem sdílela své zkušenosti, ovšem to, že potřebuji o téhle zemi nutně sepsat něco delšího, jsem věděla vždycky. Už před odjezdem do Porta se mi v hlavě a částečně i na papíře rýsovaly útržky příběhu. Ten ovšem začal dávat smysl teprve, když jsem se vrátila domů a poskládala dohromady všechno, co jsem prožila a viděla. Právě proto vyprávějí Saudade čtyři různí hrdinové v různých časových liniích.