
Bilbao, Španělsko, které neznáte: Co vidět v Bilbau
Turisté míří spíše na španělský jih a milují města, jako je Barcelona, Málaga nebo Valencie. Tajemný sever má však docela jiný ráz a v prvním okamžiku si rozhodně nepřipadáte jako ve Španělsku. Biskajský záliv, velmi specifická architektura, deštivé podnebí, jazyk, který nemá nic společného s žádnou jazykovou rodinou, zcela odříznutý a drsný kraj… Tohle všechno propojuje Bilbao. Co v tomto jedinečném městě navštívit?
Původně šedé průmyslové město, ve kterém byste před několika lety sotva narazili na turisty, se proměnilo k nepoznání – dnes jej zdobí fascinující moderní výstavba, která mu vtiskla zcela novou futuristickou podobu, a staré památky jsou opravené a vyčištěné. Hlavní a největší město Baskicka a administrativní centrum provincie Bizkaia je mezinárodně známé jako Bilbao, ale našli byste jej také pod názvy Bilboko nebo Bilbo. Baskicko je pak někdy označováno jako Euskadi. Nepřipomíná vám to španělštinu, francouzštinu ani žádný jiný románský (či obecně evropský) jazyk vůbec ničím?

Baskicko a baskičtina
Opravdu… Baskové se od svých sousedů liší geneticky i jazykem a jsou považováni za poslední původní praobyvatele Pyrenejského poloostrova.
V Bilbau se proto setkáte s nezvyklými označeními pro památky nebo jídlo a možná v tom budete mít trochu zmatek, protože baskičtina (euskara) zní úplně jinak než španělština. Ale nebojte se, domluvíte se španělsky i anglicky.

Tak například… Txikitear znamená chodit od baru k baru a vychutnávat si malou sklenku vína a lahodné pintxos, které v jiných částech Španělska většinou zobete pod označením tapas.
Bilbao určitě není přehlídkou turistických restaurací a obchodů s kýčovitými suvenýry, restaurace a bary se tu musejí spíš hledat. Rozhodně vás však čeká autentický baskický zážitek. Charakter místních obyvatel se od zbytku země rovněž výrazně liší, stejně tak architektura. Bilbao, které má přes tři sta tisíc obyvatel, vás oslní celou spoustou památek i moderních staveb, obchodů a dalších lákadel. Co tedy rozhodně nevynechat?

Co vidět v Bilbau
Puppy, obří květinový pejsek
Pravděpodobně „nejinstagramovější“ atraktivitou Bilbaa je Puppy, obrovský květinový pes umístěný před Guggenheimovým muzeem, jehož výška dosahuje 13 metrů. Puppy je symbolem naděje a optimismu a jeho květinová kůže se mění podle ročního období.

Guggenheimovo muzeum
Dechberoucí budova Guggenheimova muzea moderního umění navržená architektem Frankem Gehrym je rozhodně nejvýraznějším symbolem Bilbaa. Stejný architekt navrhl také Guggenheimovo muzeum v New Yorku a Walt Disney Concert Hall v Los Angeles.

Muzeum bylo slavnostně otevřeno 18. října 1997 bývalým španělským králem Juanem Carlosem I. na místě s výhledem na řeku Nervión. Cílem stavby bylo vdechnout Bilbau nový život, nachází se totiž na místě, které bylo kdysi zchátralé, vysoce znečistěné a nebezpečné.

Jeho titanový exteriér a obrovská okna jsou mistrovským dílem stejně jako exponáty umístěné uvnitř.

Puente de la Salve, moderní most s duchovní atmosférou
Puente de la Salve perfektně dokresluje moderní scenérii kolem Guggenhaimova muzea. Jeho původním jménem je Most španělských princů, ale nikdo jej tak nikdy nenazýval. Dostal jméno La Salve, protože z tohoto místa mohli námořníci po návratu z moře poprvé spatřit baziliku de Begoña a děkovali motlitbou za bezpečný návrat domů.

K otevření mostu došlo 9. ledna 1972. Cílem bylo vyřešit dopravní problém a propojit srdce města s ostatními čtvrtěmi. Jedná se o první most ve Španělsku se vzpěrným systémem a jeden z mála s kovovou mostovkou.

Casco Viejo, čtvrť původních Sedmi ulic
Casco Viejo, známá také jako Stará čtvrť, je pěší zóna s úzkými uličkami plnými budov ve stylu Art Deco a Art Nouveau. Tato oblast byla kdysi bráněna městskými hradbami, dokud nebyly na konci 19. století odstraněny.
Místní obyvatelé ji stále nazývají Los Siete Calles, „Sedm ulic“, které si zachovávají nádherná jména jako Tendería Kalea (Ulice obuvníka) nebo Carnicería Vieja Kalea (Ulice starého řeznictví). Povodně v roce 1983 bohužel Caso Viejo velmi poničily.

Katedrála Santiago/Donejakue
Dominantou Casco Viejo je katedrála, která byla postavena na počest apoštola svatého Jakuba Velikého (španělsky Santiago). Jedná se o jednu ze zastávek poutníků putujících po severní trase Cesty svatého Jakuba do Santiaga de Compostela. Na připomínky, že se nacházíte na jedné ze zastávek této poutě, budete v Bilbau narážet neustále, ať už se jedná o značky na chodnících, ubytovny nebo samotné poutníky.

Katedrála byla postavena ve 14. a 15. století, což z ní činí nejstarší památku Bilbaa a nejvýznamnější gotickou stavbu v provincii Biskaj.

Mercado de la Ribera, městská tržnice
Mercado de la Ribera je největším krytým trhem v Evropě. Na tomto místě u řeky Nervión trhy probíhají již od 14. století, ale současná budova připomínající loď byla postavena teprve v roce 1929. Uvnitř najdete všechny lokální produkty.

Místní sem chodí nakupovat čerstvé ryby, zeleninu, ovoce, oříšky, koření i další suroviny na vaření, a jak už to ve španělských tržnicích bývá, nachází se zde také prostor, kde můžete posedět u tapas, sangríe nebo kávy s typickou místní sladkostí nazvanou Carolina – cukrář, který ji vymyslel, ji pojmenoval po své dceři.

Ve zdejším mercadu lze na rozdíl od barcelonské nebo madridské tržnice najít místo k sezení relativně snadno, napijete se i najíte celkem v klidu 🙂

Plaza Nueva
Srdcem Casco Viejo je neoklasicistní náměstí Plaza Nueva. Bylo dokončeno v 19. století a je známé pro svá podloubí cuevas (jeskyně). Na severní straně se nachází Euskaltzaindia, Baskická královská akademie baskického jazyka.

V neděli ráno najdete na Plaza Nueva sběratelský trh, kde si můžete koupit, prodat nebo vyměnit použité knihy, desky, mince nebo třeba známky.
Teatro Arriaga
Na břehu řeky Nervión stojí krásné novobarokní divadlo Arriaga z 19. století. Jeho design byl inspirován operou Palais Garnier v Paříži. Divadlo Arriaga je nejstarší divadlo ve městě a bylo pojmenováno po Juanu Crisostomovi Arriagovi, skladateli přezdívaném „španělský Mozart“, který zemřel na tuberkulózu ve věku 20 let.

Puento de la Merced, most opředený legendou
Jedním z nejatraktivnějších příběhů, který je s městem spojen, je legenda o mostě Puente de la Merced. Ten má za sebou rovněž velmi bouřlivou historii. Říká se, že v minulosti byly v nedaleké zalesněné oblasti spatřeny okřídlení tvorové, kteří přinášejí štěstí svobodným lidem. Jako potvrzení legendy je podél Puente de la Merced umístěno 8 párů soch těchto bytostí, které jsou připevněny k lucernám. Pokud se dotknete zadní části nebo křídel jedné z nich, budete mít štěstí v milostném životě po zbytek svých dnů.

Původně na tomto místě stál most dřevěný, ovšem Napoleonova armáda jej v roce 1813 spálila. Kamenný most, který jej nahradil, byl v roce 1937 vyhozen do povětří dynamitem. Dnešní stavbu postavil inženýr Manuel Gil de Santibañez v roce 1938.
Basilica de Begoña
Barokní bazilika se nachází na vrcholu kopce, odkud je krásný výhled na město. Je hlavním poutním místem pro katolíky a svatyní Panny Marie z Begoñy, patronky Bilbaa. Průčelí kostela je zdobeno sochami světců a andělů. Stavební práce na současné svatyni začaly už v prvním desetiletí šestnáctého století.

Pobřeží, pláže a Puente de Vizcaya
Na pobřeží Bilbaa se můžete velmi snadno dostat městským vlakem nebo metrem a užít si trošku jinou atmosféru, než jaká panuje v centru. Naleznete zde velmi zajímavou průmyslovou památku Puente de Vizcaya, ale také přímořské městečko Getxo s promenádou, malebným přístavem a monumentálními vilami. Pokud se vydáte na procházku ještě o kousíček dál, narazíte na pláže, kde si přicházejí na své především surfaři.

Most de Vizcaya byl postaven v roce 1983 tak, aby spojil dva břehy u ústí řeky Nervión, respektive města Portugalete a Las Arenas, která jsou v podstatě předměstím Bilbaa. „Závěsný most“ je od roku 2006 na seznamu světového dědictví.

Po 125 letech stále převáží auta, motocykly, kola a cestující na své visuté gondole podporované 36 koly, což je rozhodně skvělým zážitkem. Pokud máte odvahu, zamiřte na horní plošinu.

Po překročení mostu se vydejte na procházku po nábřeží lemované sídly a vilami v novobaskickém a koloniálním stylu. Jejich architektura vám rozhodně vyrazí dech.

Fotbalový stadion San Mamés
Moderní stadion z roku 2013, který je domovem výborného baskitského fotbalového klubu Atletico Bilbao, zdaleka neoslňuje pouze fotbalové fanoušky, nýbrž také milovníky architektury.

Pokud se vydáte na prohlídku, čeká vás opravdu obsáhlá expozice (obsáhlejší než třeba na madridském Santiago Bernabeu) plná historických dresů, míčů, kopaček, pohárů, ale také interaktivního obsahu a filmů, historických záběrů a informací.

Dostanete se takřka do všech zajímavých vnitřních prostor včetně šaten, tribun, VIP zón a konferenčních místností. Nemusíte se bát žádné tlačenice a určitě si vyhraďte alespoň polovinu odpoledne, protože tady nebudete hned tak hotovi.

Artxanda – lanovkou na vyhlídku
Pro dechberoucí panoramatický výhled na Bilbao vyjeďte lanovkou na horu Artxanda. Tady pochopíte, proč místní obyvatelé láskyplně označují Bilbao jako „botxo“, což doslova znamená „díra“, je totiž obklopeno horami.

Lanovka de Artxanda byla otevřena v roce 1915 a jakmile se dostanete nahoru, uvidíte část původního zařízení lanové dráhy. Zde se také nachází rekreační oblast se zahradami a různými restauracemi.

Bilbao není Španělsko, na jaké jste zvyklí. Je to svět sám pro sebe. Jazyk, počasí, folklór, moderní stavby… To všechno tvoří tajemný celek, který si zamilujete – pro něco jiného, než pro typický španělský vibe 🙂
Autorkou článku je Helena Žáková
Líbil se vám článek? Čtěte nový román Hvězdná noc nad Rhonou!

Objednávejte třeba v:
Knihy Dobrovský
Luxor
Kosmas
Martinus
..
Nesmělá a nerozhodná Michelle se vydává do Provence. V malebném francouzském kraji se pod falešnou identitou sbližuje s příbuznými, které dosud nepoznala, a poznává první skutečné romantické okouzlení. Podaří se jí odhalit matčino tajemství?
Můj třetí román S kapkou medu objednávejte v:

Může vám jedna nevinná lež převrátit celý život naruby? Eleni, Češka řeckého původu, se přesvědčí o tom, že ano. Na Krétě a Santorini objeví nejen příběh, který je předmětem jejího novinářského pátrání, ale také kouzlo Řecka a především lásku…

