Spisovatelka na cestách,  Spisovatelka v Itálii

Bologna, italské hlavní město jídla: 10 zajímavostí co vidět v Bologni

La Dotta. La Grassa. La Rossa. Bologna má hned tři přezdívky. „Vzdělaná“, protože zde sídlí nejstarší evropská univerzita. „Tlustá“, protože ji Italové označují za italské hlavní město jídla. „Rudá“, protože… Ehm, někdo tvrdí, že jde o načervenalou barvu staveb v kombinaci se zvláštním světlem. Velkou roli však hraje politické smýšlení místních, kteří se vždy orientovali spíše vlevo. Bologna stojí ve stínu slavnějších měst, má však rozhodně co nabídnout. Co v Bologni vidět, dělat, navštívit a ochutnat?

Bologna je hlavním městem regionu Emilia-Romagna a čítá něco pod 400 tisíc obyvatel. Staré se tu přirozeně mísí s moderním. Středověké město se spletí temných uliček, z nichž sálá historie, studenti paradoxně udržují v moderním chodu. Má mnoho symbolů, ať už se jedná o typická podloubí, původní městské brány, šikmé věže, univerzitu založenou v roce 1088 nebo… jídlo. Mortadella, tortellini, máslo místo olivového oleje i Lambrusco. Boloňské špagety byste tu však hledali marně 🙂

Kromě gurmánských zážitků rozhodně nesmíte vynechat celou řadu zajímavých míst a aktivit.

1) Šikmé věže – Le due torri

Pokud jste žili v domnění, že v Pise najdete jedinou šikmou věž v Itálii, Bologna vás překvapí.

Torre degli Asinelli (Oslí věž), která měří 97 metrů, je čtvrtou nejvyšší věží v zemi. Odvážíte-li se vyšplhat po 498 schodech, odměnou vám bude úchvatný výhled na město. Hned vedle se nachází o něco nižší Torre dei Garisenda, která je součástí kostela Chiesa dei Santi Bartolomeo e Gaetano. Je nepřístupná, ovšem pohled na ni vás šokuje stejně jako pohled na Oslí věž – bok po boku tvoří Le due torri ve své „šikmosti“ fascinující symbol města.

V 12. století se Bologna pyšnila více než 180 věžemi, které pravděpodobně sloužily nejen jako obranné pevnosti, ale také jako prestižní symboly bohatství a moci místních rodin.

2) Procházka podloubími ke kostelu Santuario della Madonna di San Luca

Vydejte se na procházku, která dokonale kombinuje město i přírodu. Barokní kostel, jež se nachází na vyhlídce poskytující uklidňující pohled na zelené kopce, byl postaven v první polovině 18. století.

Z historického srdce Bologni, tedy náměstí Maggiore, se sem dostanete stezkou, kterou tvoří podloubí s ďábelskými 666 oblouky. Jedná se o oblíbenou víkendovou procházku místních. Právě díky podloubím, jimiž je Bologna proslulá, si ji v suchu užijete i za deště.

3) Piazza Maggiore

Piazza Maggiore, „Salon Bologni“, je pulzujícím centrem městského života. Mezi studenty panuje legenda, že ten, kdo projde středem náměstí, se s promočním diplomem rozloučí. Náměstí musíte přecházet pouze po jeho okrajích, abyste předešli jakýmkoliv neštěstím.

Do dětských let se jistě vrátíte v průchodu Voltone del Podestà, který je známý svou jedinečnou akustikou – tzv. „bezdrátovým telefonem“. Ten vám umožní slyšet zvuky a slova z opačného rohu. Navíc zde naleznete čtyři sochy patronů města: svatého Petronia, svatého Františka, svatého Dominika a svatého Prokula.

Piazza Maggiore obklopují úchvatné historické budovy, jako je Palazzo dei Banchi, Palazzo dei Notai, Palazzo d’Accursio, tedy radnice z roku 1336, která dnes slouží jako knihovna, a Palazzo del Podestà.

4) Fontana del Nettuno

Piazza Maggiore plynule přechází do dalšího kouzelného prostoru. Na Piazza del Nettuno najdete jednu z nejkrásnějších fontán v Itálii. Byla dokončena v roce 1566 a jejíž vrchol zdobí bronzová socha Neptuna.

Sochař umístil Neptunovu ruku do takové pozice, že z určitého úhlu pohledu vypadá jeho prst jako pánské přirození. Tento malý, ale vtipný detail můžete obdivovat na černé dlaždici, která se nachází za levým ramenem Neptuna.

5) Basilica di San Petronio

Bazilika San Petronio je bezesporu nejvýznamnějším a nejimpozantnějším kostelem v Bologni a zároveň pátým největším kostelem na světě, jedná se však o velmi kontroverzní budovu – nejen pro její ne příliš líbivé vzezření. Její stavba začala v roce 1390, a ačkoliv práce pokračovaly po celá staletí, zůstala nedokončena. Dnes je obložena mramorem pouze spodní část průčelí.

Důvodem byl nedostatek finančních prostředků a především spory s Římem. Město se rozhodlo, že baziliku postaví ve velkém stylu, čímž se dostalo do konfliktu s papežskými autoritami. Papež Bonifác IX. vydal nařízení, které zakazovalo výstavbu kostela ve velikosti, jakou si Bologna původně představovala.

Uvnitř si nezapomeňte všimnout speciálních slunečních hodin, které zde nechal postavit Cassini. Ty byly navrženy tak, aby dokázaly, že Země se točí kolem Slunce a nikoli naopak.

6) Salaborsa

Naproti Fontana del Nettuno se nachází Salaborsa, původní burza, která se v 19. století stala centrem hospodářského života Bologni. Dnes zde najdete knihovnu. Pokud se vydáte do krytého atria, pod průhledným chodníkem uvidíte zbytky staré Bologni.

7) Židovská čtvrť

V samém jádru Bologni mezi historickým centrem a univerzitní čtvrtí, se nachází židovské ghetto, které si dodnes zachovává svou původní strukturu. Je to fascinující labyrint úzkých uliček, jež vyprávějí příběhy těžkého osudu židovské komunity. Večer původní židovská čtvrť ožívá, najdete zde totiž studentské bary a příjemné hospůdky.

8) Nejstarší univerzita v Evropě a Palazzo dell’Archiginnasio

Palazzo dell’Archiginnasio je původní sídlo Bolognské univerzity, která je jednou z nejstarších a nejprestižnějších na světě a pyšní se 23 fakultami. Sídlí zde Biblioteca dell’Archiginnasio, a pokud máte rádi historii, rozhodně si nenechte ujít návštěvu Teatro Anatomico, starobylé anatomické učebny ze 17. století, ale také proslulé knihovny.

Nezapomeňte se zastavit i na volně přístupném dvoře Palazzo dell’Archiginnasio, jehož stěny zdobí stovky erbů.

9) Finestrella, malé Benátky

I když dnes většina historických vodních cest Bologni zůstala skrytá, některé části můžete stále obdivovat. Nejlépe je to vidět na Via Piella, kde se nachází starý mlýnský kanál. Další výhledy na kanály se vám otevřou při procházce přes mosty v ulicích Oberdan a Malcontenti. Jedná se především o oblíbené instagramové spoty.

10) Městské brány

Bologna má jedinečnou atmosféru, která vás snadno přenese zpět do středověku. Z původních dvanácti městských brán, které sloužily jako vstupy do města, se dnes dochovalo deset. Pokud se ztratíte v jejích ulicích, dříve či později na některou z původních městských bran narazíte.

Jak se dostat z letiště

Automatický vláček zvaný Macroni Express má nástupiště zhruba 70 metrů před letištním terminálem, je však poměrně nepohodlný a drahý – stojí deset Euro na osobu. Pokud cestujete minimálně ve dvou lidech, určitě se vyplatí vzít si taxi.

Co ochutnat

Věděli jste, že lambrusco pochází právě z regionu Emilia-Romagna? Určitě k němu vyzkoušejte tortellini plněné masem nebo sýrem, které jsou zde připravovány podle tradiční receptury.

V místní kuchyni se často místo olivového oleje používá máslo, čímž je tento italský region výjimeční. Samozřejmě nesmíte minout mortadellu – a věřte, že ji v ulicích, které jsou po setmění doslova nacpané místními užívajícími si la dolce vita, neminete.

Autorkou článku je Helena Žáková

Milujete cestování? Nebo se rádi touláte Evropou alespoň při čtení? Novinka Hvězdná noc nad Rhonou odehrávající se v magické Provence vychází 30. dubna!

Objednávejte třeba v:

Luxor
Martinus
..

Nesmělá a nerozhodná Michelle se vydává do Provence. V malebném francouzském kraji se pod falešnou identitou sbližuje s příbuznými, které dosud nepoznala, a poznává první skutečné romantické okouzlení. Podaří se jí odhalit matčino tajemství?

A pokud se nemůžete dočkat, můj třetí román S kapkou medu objednávejte v:

Kosmas
Luxor
Mega knihy

Může vám jedna nevinná lež převrátit celý život naruby? Eleni, Češka řeckého původu, se přesvědčí o tom, že ano. Na Krétě a Santorini objeví nejen příběh, který je předmětem jejího novinářského pátrání, ale také kouzlo Řecka a především lásku…

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.