Řecký ostrov Ithaka: Destinace Charlese a Diany
Ithaka je druhým nejmenším ze sedmi hlavních Jónských ostrovů, její sláva však především díky Homérovi dalece přesahuje její nevelikou rozlohu. Kdo by neznal krále Odyssea, kterému trvala cesta na rodný ostrov celé roky? Dobrá zpráva je, že ze sousední Kefalonie, stejně tak z pevniny, se sem dnes dostanete lodí přibližně za dvě a půl hodiny. Křišťálově čistá voda, nedotčená příroda, tajemná archeologická naleziště a luxusní jachty… To všechno okouzlilo i Charlese a Dianu, kteří zde trávili líbánky. Proč se vydat na Ithaku?
S rozlohou 96 kilometrů čtverečních a přibližně pěti tisícovkami obyvatel se poměrně malá Ithaka nachází v Jónském moři asi 30 kilometrů od Kefalonie, největšího Jónského ostrava, a 130 kilometrů západně od pevninského města Patras.
Pokud čekáte, že na Ithace najdete jakýsi „konec světa“ s hrstkou turistických obchodů s kýčovitými suvenýry, nejspíš budete překvapeni. Sice se nejedná o žádnou „párty destinaci“ a na své si přijdou spíše milovníci klidu a samoty, Ithaka je však zároveň přehlídkou elegance a luxusu. Je rájem jachtařů, kteří kotví v překrásných opuštěných zátokách. Dokonce i britský král Charles, někdejší princ, zde zakotvil během líbánek s princeznou Dianou v roce 1981.
Pobyt na Ithace
Nenechte se odradit, na Ithace tráví pobytovou dovolenou i „obyčejní smrtelníci“, kteří si mohou užít noblesní atmosféru za příjemné řecké ceny. Obrovské rezorty s aquaparky zde samozřejmě nepotkáte, připravte se na pořádný nával romantiky v apartmánech, malinkých hotýlkách a prázdninových domech postavených v tradičním stylu. Většina možností ubytování se nachází v blízkosti hlavního města Vathi u pláží Dexa a Loutsa. Malebné oblázkové, případně oblázkovo-písečné plážičky Ithaky se většinou krčí pod zelenými kopci a nikdy nejsou přeplněné.
Lodní výlet z Kefalonie
Skvělým způsobem, jak tento okouzlující ostrov prozkoumat, je vyrazit na lodní výlet ze sousední Kefalonie.
Většinou se vyplouvá z přístavního městečka Agia Efimia a během jednoho dne se obepluje celá Ithaka. Už jenom to, jak se k její hornaté, protáhlé siluetě přibližujete po moři, je nezapomenutelným zážitkem. Břehy zelené Ithaky jsou na pohled krásné, ale velmi hornaté, kamenité a nehostinné, takže jediný způsob, jak je prozkoumat, je kochat se jimi přímo z moře a zároveň sledovat, jak nádhernou vodu prorážejí jachtaři se svými elegantními loděmi. Přímo kouzelné je obeplouvat drsný severní mys nebo prohlédnout si rozpadlé větrné mlýny.
Koupání v průzračně čistém, tyrkysovém moři
Málokde v Evropě se setkáte s tak křišťálově čistou vodou. Krásné plážičky Ithaky jsou v mnoha případech přístupné jedině z moře, proto není nic lepšího, než sejít z výletní lodě po schůdcích a udělat pár temp směrem ke břehu.
Pláže Gidaki a Ammoudi
Příkladem takové pláže je především Gidaki s bílými oblázky kontrastujícími s vodou, která ve slunci doslova září. Krčí se pod světlými útesy porostlými stromy. Pokud ji uvidíte na fotce, možná vás napadne, že je upravená photoshopem nebo alespoň instagramovým filtrem. Neméně krásná je pláž Ammoudi. Na lodní výlet si nezapomeňte přibalit boty do vody, ať je pro vás výstup z moře na obě pláže snazší.
Městečka Vathi a Kioni
Hlavní město Vathi nacházející se v zátoce, do které se z moře dostanete kolem slavného majáku Lazareto, vás oslní nejen tradičním duchem, barevnými domky a spoustou rozkošných kaváren a taveren, ale také nákupními možnostmi. V buticích a soukromých dílnách se prodává luxusní oblečení, ručně dělané šperky a krásné kožené výrobky.
Určitě se budete chtít vyfotit v přístavu u Odysseovy sochy, možná zavítáte do místního muzea. Jak již bylo zmíněno, Vathi je ideálním místem i pro pobyt, protože právě tady najdete několik příjemných pláží. Případně odtud můžete vyrazit na výlety na Korfu, Zakynthos, Kefalonii nebo do Jeskyně nymf.
O něco menší Kioni bývá v rámci lodních plaveb spíše obědovou zastávkou. V Kioni se můžete rychle smočit, projít se po přístavu nebo zavítat do několika uměleckých obchodů s originálním zbožím.
Ithaka pro milovníky historie
„V Ithace zřetelné z dálky mám domov. Já věru nemohu nad rodnou zem nic sladšího na světě spatřit.“ Homér se o Ithace hojně zmiňoval už v 8. století před naším letopočtem. Nepleťme si však současnou Ithaku s bájnou Ithakou z Homérových příběhů, na jejíž lokalizaci se vědci ještě úplně neshodli. Většina z nich tvrdí, že se jedná o jedno a totéž. Vykopávky Agios Athanasios nacházející se na severu ostrova v blízkosti vesnice Exogi velmi blízce odpovídají Homérově popisu Odysseova paláce, ovšem existuje také teorie, že legendární Ithaka se nacházela spíše na Kefalonii na poloostrově Paliki, který mohl být v minulosti od Kefalonie oddělen průplavem.
Četná archeologická naleziště na Ithace jsou díky své tajuplnosti velkým lákadlem, ať už se jedná o zmíněnou lokalitu Agios Athanisios nebo třeba horu Pilikata či oblast Pisaetos, kde bylo nalezeno mnoho sošek, prstenů, zlatých náramků i mincí. O archeologické nálezy však lze na Ithace doslova „zakopnout“ na každém kroku.
Autorkou článku je Helena Žáková
Milujete cestování? Objevujte Kypr s románem Kdo zastaví déšť 🙂
Román odehrávající se na přelomu 60. a 70. let střídavě na Kypru a v Anglii vypráví příběh britského vojáka Jamese a československé emigrantky Emy, kteří se každé léto setkávají na fascinujícím středomořském ostrově, zatímco během roku mezi sebou udržují kontakt prostřednictvím dopisů. Nejen jejich osud je nakonec ovlivněn tureckou okupací Kypru.
Jeden komentář
Ilu
Moc bych se chtěla na Ithaku podívat. Čte se o ní báječně. Zajímala by mne plavba s koupáním, káva s něčím sladkým a nákupy nebo alespoň prohlížení krásného zboží v obchůdcich.