Spisovatelka na cestách,  Spisovatelka v Itálii

Brescia, opomíjené město Itálie: Co vidět a kam odtud vycestovat

Brescia, Lombardie, severní Itálie. Město, na které vrhá stín slavnější Miláno, Bergamo, Verona i Benátky. Mezi těmito ikonickými místy má šťastnou a zároveň nešťastnou polohu. Co vidět, co navštívit, co čekat a kam odtud vycestovat na výlet?

Do Brescie jsem se dostala na pracovní cestu, a protože se nejedná o žádné velkoměsto, ve volných chvílích jsem ji stihla prochodit křížem krážem. Troufnu si říct, že na Brescii stačí přibližně dva celé dny. Je to průmyslové město s malebným historickým centrem přibližně o velikosti Plzně, se kterou má tím pádem mnoho společného. Najdete zde stopy po slavném automobilovém závodu Mille Miglia, nejen římské památky a spoustu báječných a levných kaváren a restaurací. Skvělé je, že odtud (nebo naopak sem) můžete vycestovat na Lago di Garda, jezero Iseo, do Verony, Milána nebo Bergama.

Cesta z letiště a kde bydlet

V Brescii se sice nenachází letiště, ale lze letět do Milána nebo Bergama – spojení s letištěm v Bergamu je celkem spolehlivé a dobré. Přímo před letištní halou staví autobus, který vás odveze na autobusové nádraží v Brescii – to je v docházkové vzdálenosti od historického centra a je lokalizováno hned vedle vlakového nádraží.

Časy odjezdů letištního autobusu a možnost pořízení lístků najdete zde: Trasferimenti Aeroporti in Pullman | Airport Bus Express

Lístek je možné koupit online anebo přímo v letištní hale v Bergamu.

Co se týče ubytování v Brescii, doporučuji oblast kolem Corso Giuseppe Zanardelli, Duomo Nuovo a Vecchio, Piazza Tito Speri anebo naopak náměstí Cesare Battisti.

Castello di Brescia

Castello di Brescia se tyčí na kopci nad historickým centrem na místě prvního osídlení této oblasti. Jedná se o jeden z největších italských hradů a je dokonale zachovalý. Ideálním výchozím bodem pro procházku je Piazza Tito Speri. Chodník, který vás dovede nahoru na hrad, je věnovaný obětem fašistických teroristických útoků, ke kterým docházelo v Brescii zejména v minulém století.

V roce 1849 byl hrad dějištěm střetů s rakouskou armádou a v roce 1945 zde byli zastřeleni někteří příslušníci odboje. Dnes najdete v komplexu dvě muzea – muzeum zbraní, které obsahuje jednu z nejucelenějších sbírek evropských zbraní a zbroje, a muzeum věnované „Deseti dnům Brescie proti Rakušanům“.

Mimo muzea je však komplex volně přístupný a já doporučuji zůstat venku a užít si výhledy na město.

Především se vyplatí projít se přes padací most, prozkoumat hradby a pokochat se výhledy na celou Brescii ze všech stran. Do parku uvnitř komplexu chodí odpočívat místní a večer i v noci tu narazíte na spoustu mileneckých párů všech věkových kategorií.

Tipy:

  • Na vyhlídku doporučuji zavítat jak během dne, tak po setmění.
  • Naopak nejlepší pohled na hrad nad městem si můžete užít z náměstí Cesare Battisti, které je živé takřka neustále, ale především v sobotu a v neděli, kdy se stává startovní místem pro noční život studentů – ti odtud vyrážejí do přilehlých uliček, kde si můžete dopřát celkem levné koktejly a nejlépe nasát atmosféru noční Itálie.

Historické centrum

Od Brescie rozhodně nečekejte klasickou turistickou atmosféru, kterou vám nabídne třeba nedaleká Verona (a která mi mimochodem v Itálii tak úplně nevadí). Město není příliš uzpůsobené turistům – potkáte je, ale nebudete se prodírat davy. Na magnetky a další suvenýry zapomeňte.

Dá se říct, že historické centrum je rozdělené přesně na dvě části, které pomyslně odděluje linie protínající všechna nejvýznamnější náměstí – část, v níž žijí přistěhovalci z afrických a asijských zemí (má tudíž úplně jiný ráz než zbytek města) a část, která je naopak velmi italská. V ní se nachází také Duomo Nuovo ze 17. století a mnohem starší Duomo Vecchio nebo-li Rotonda. Tyto symboly Brescie jsou obklopené malebnou oblastí města, ve které poznáte pravou Itálii. Budete se míjet především s místními. Uvidíte je pít kávu nebo aperitivo, číst noviny, nakupovat bavit se s přáteli nebo dívat se za výlohy.

Pozor, je dobré vědět, že se zde opravdu dodržuje italská siesta, v Bergamu třeba některé obchody zůstávají kvůli turistům otevřené i po poledni, ale tady se skutečně otevírá například od deseti do jedné a pak od čtyři do šesti nebo do sedmi (hodinu před zavíračkou už to tu prodavači balí).

Corso Giuseppe Zanardelli a Teatro Grande

Corso Giuseppe Zanardelli je pěší zóna, kde je největší koncentrace obchodů. Navazuje na Corso Magenta z jedné strany a Corso Palestro z druhé. Právě v těchto ulicích a v oblasti kolem nich se pohybují obyvatelé Brescie – zde tráví volný čas v kavárnách, restauracích, barech a obchodech. Proto se z mého pohledu rozhodně jedná o jednu z nejpříjemnějších oblastí Brescie, přestože o ní nenajdete ani zmínku téměř nikde.

Na Corso Giuseppe Zanardelli se také nachází Teatro Grande, divadlo, kterého byste si z vnějšku vůbec nevšimli. „Velké divadlo“ bylo založeno v roce 1640 a dnes je nejvýznamnějším divadlem ve městě.

Piazzale Arnaldo

Náměstí Arnaldo je dalším úžasným místem v centru Brescie, o kterém se v průvodcích příliš nedočtete. Přesto rozhodně stojí za to sem zavítat, a to především v době italského aperitiva (kolem páté hodiny) nebo v pozdních večerních hodinách. Jsou tady živé bary a kavárny, kam chodí především mladí Italové, ale potkáte se tu i se starší generací.

Capitolium of Brixia

Tento chrám se nacházel v centru římského města Brixia. Na nalezišti můžete obdivovat nejen chrám, ale také ruiny římského amfiteátru ze 3. století a dalších staveb. Chrám byl postaven v roce 73 n. l. za vlády císaře Vespasiána a byl zasvěcen třem bohům: Jupiterovi, Junoně a Minervě.

K nalezišti vás přivede Via dei Muzei, což je původní římská cesta Decumanus Maximus. Z této oblasti dýchá neuvěřitelná atmosféra.

Podle mého názoru však samotné vykopávky nejsou tím nejlepším. Doporučuji zatoulat se do křivolakých klidných uliček v jejich blízkosti a… ztratit se.

Santa María della Caritá

V místě, které je tak charakteristické římskou a renesanční érou, je překvapením vstoupit do kostela Santa Maria della Carità. Místní mu říkají jednoduše La Carità. Je neokázale barokní se zlatem obklopenými oltářními obrazy a stěnami plnými fresek. Ty se stupňují v kopuli, kde vytvářejí iluzi honosných architektonických prvků.

Klášterní komplex San Salvatore-Santa Giulia

Jde o rozsáhlou sbírku budov, kde dnes sídlí Museo di Santa Giulia. Je zde umístěno asi 11 000 uměleckých děl a archeologických nálezů. Součástí komplexu je hned několik zajímavých kostelů:

  • Bazilika San Salvatore
  • Kostel Santa Maria-Solario
  • Kostel Santa Giulia

Piazza della Loggia

Piazza della Loggia, také známé jako Piazza Grande nebo Piazza Vecchia, je symbolem renesance a benátské nadvlády v Brescii. Od 15. století bylo toto náměstí budováno jednotným způsobem, má obdélníkový tvar a po obvodu je lemováno řadou historických budov – na západní straně si můžete prohlédnout Palazzo della Loggia ze 16. století, sídlo městské rady Brescie, a na jižní straně starý a nový palác Monte di Pietá.

Na východní straně náměstí se nacházejí renesanční portiky a věž s orlojem, na jejímž vrcholu jsou dva měděné antropomorfní automaty, které udeří každou hodinu. V severovýchodní části náměstí nelze opomenout pomník Bella Italia který městu daroval Vittorio Emanuele II., a Porta Bruciata, obrannou bránu, která byla součástí římských hradeb.

28. května 1974, kdy probíhala protifašistická demonstrace odborů a dělníků, se náměstí stalo dějištěm neofašistického teroristického útoku, který si vyžádal osm mrtvých a stovku zraněných.

Piazza Paolo VI. a Broletto

Náměstí Piazza Paolo VI. je oblíbeným místem pro setkávání. Na jedné straně ho lemují kavárny a na druhé straně velkolepé památky Brescie – katedrály Duomo Nuovo a Duomo Vecchio, ale také Broletto z 12. století, stará radnice, ke které byla asi o 100 let později přistavěna čtvercová věž Poncarali.

Jsou zde také dvě krásné fontány –  Minerva Armata, která se nachází v blízkosti Broletta, a Brescia Armata před Duomo Vecchio a Palazzo del Credito Agrario Bresciano. Brescia Armata je kopií mramorové sochy v neoklasicistním stylu od sochaře Antonia Callegariho z první poloviny osmnáctého století, jejíž originál je uložen v Občanských muzeích.

Duomo Nuovo a Rotonda

Vedle sebe stojí v dramatickém kontrastu stará a nová katedrála Brescie. Dechberoucí a monumentální Duomo Nuovo byla postavena v 17. století a v roce 1825 k ní byla přistavěna centrální kopule. Daleko zajímavější je její předchůdkyně, které se pro její tvar přezdívá Rotonda. Uvnitř této mohutné katedrály z 11. až 12. století se nachází vyřezávaný sarkofág z červeného mramoru, vyřezávané dřevěné chórové lavice a schodiště vedoucí dolů do krypty, vybudované v 9. až 11. století.

Piazza della Vittoria

Náměstí bylo postaveno v letech 1927 až 1932 architektem Marcellem Piacentinim po demolici části středověkého starého města a jeho ne příliš půvabný vzhled vás jistě překvapí, možná vám připomene spíše socialistické budovy Československa. Určitě vás zaujme první mrakodrap postavený v Itálii a také věž Torre della Rivoluzione. Piazza della Vittoria je spojené především se zmíněným závodem Mille Miglia a objevilo se v novém filmu Ferrari.

Torre della Pallata

Torre della Pallata je masivní věž postavená v roce 1254 jako součást středověkých hradeb. V 15. století došlo k částečné rekonstrukci věže, ale většina zůstává v původním stavu ze století 13. Pokud se vydáte od této věže směrem k náměstí Cesare Battisti, budete míjet spoustu levných studentských barů, které ožívají především o víkendu.

Santa Maria dei Miracoli

Kostelík Santa Maria dei Miracoli byl poškozen během bombardování za druhé světové války, avšak jeho pozoruhodná fasáda zůstala nedotčena díky tomu, že byla zakryta lešením. Elegantní raně renesanční portikus a fasáda jsou pokryty složitě vyřezávanými mramorovými reliéfy.

Museo Mille Miglia

Právě v Brescii začínal slavný automobilový závod, jehož cílem byl Řím, a konal se mezi lety 1927 a 1957. Muzeum dokládá historii legendární závodní trasy Mille Miglia a najdete zde více než 100 historických vozidel, která se účastnila závodu. Uděláte si obrázek o významných momentech této legendy. Museo Mille Miglia v Brescii rozhodně stojí za návštěvu, ať už jste automobiloví fanoušci nebo ne.

Muzeum se nenachází v centru Brescie, avšak snadno se sem dopravíte autobusem číslo 11. Lístek lze jednoduše pořídit na místě.

Kam/odkud cestovat z Brescie

Lago Di Garda

Brescia je společně s Veronou z větších italských měst nejblíže Lago Di Garda, které leží přesně mezi nimi. Pokud trávíte dovolenou na Lago di Garda, můžete si sem udělat jednodenní výlet, anebo naopak – vyjeďte vlakem do malebného městečka Desenzano del Garda (odkud se pak dostanete lodí do Sirmione) nebo Peschiera del Garda.

Sirmione – Vila Romana

Jezero Iseo a Clarabella

V blízkosti Brescie se nachází menší (a podle mého názoru také malebnější) jezero Iseo, které je bohužel vedle Lago di Garda upozaděné. Průzračně čisté jezero však rozhodně stojí za vidění.

Projděte si stejnojmenné městečko se spoustou krásných kaváren a obchodů a užijte si překrásnou marínu Isea.

Nedaleko Isea je také Cantina Clarabella Franciacorta, kde můžete ochutnat a pořídit výborné šumivé víno.

Bergamo, Verona a Miláno

A konečně… Slavnější města, do nichž (nebo z nichž) se dá z (nebo do) Brescie snadno vycestovat vlakem třeba na jednodenní výlet. V tomto ohledu doporučuji spíše Bergamo a Veronu – cesta trvá přibližně hodinu (pokud není stávka).

Verona
Verona
Bergamo

Pro vyhledávání spojů doporučuji tuto stránku: Brescia Milano orari treni – Frecciarossa e Italo – Omio

Nádraží v Brescii

Autorkou článku je Helena Žáková

Máte slabost pro jižní Evropu, sluníčko, moře a letní příběhy? Nebo prostě hledáte kousek odpočinku? Ať vám neunikne letní román S kapkou medu, který se odehrává v pohádkovém Řecku!

Objednávejte třeba v:

Kosmas
Luxor
Mega knihy

Může vám jedna nevinná lež převrátit celý život naruby? Eleni, Češka řeckého původu, se přesvědčí o tom, že ano. Na Krétě a Santorini objeví nejen příběh, který je předmětem jejího novinářského pátrání, ale také kouzlo Řecka a především lásku…

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.