Spisovatelka na cestách,  Spisovatelka v Itálii,  Spisovatelka v Řecku

5 inspirativních evropských městeček

Evropská velkoměsta jsou fajn a sama mám mezi nimi několik favoritů, kam bych se rozhodně neváhala při první příležitosti vrátit. Avšak kdykoliv jsem cestovala po Evropě, častokrát mě více než velkoměsta okouzlila malá městečka, o kterých jsem předtím sotva slyšela. V mnoha případech se jednalo o inspirativní místa, kde se mi během procházek hlavou honily tisíce příběhů. Jaká z nich mě naprosto dostala?

1. Saint Rémy de Provence, Francie

Do mého výběru asi nejde nezařadit minimálně jedno městečko nacházející se ve francouzské Provence, která je proslulá kamennými domky obklopenými levandulovými a slunečnicovými poli. Snová krajina plná cypřišů a olivovníků okouzlila spoustu umělců, obzvlášť Van Gogh je s Provence neodvratně spojený.

Městečko Saint Rémy de Provence má kolem deseti tisíc obyvatel a nachází se v severní části pohoří Alpilles. Historické centrum je plné typických provensálských domů s barevnými okenicemi. Jeho úzké malebné uličky vybízejí k procházkám, to však není největší zajímavostí. Vincent Van Gogh pobýval v místní psychiatrické léčebně, která je dnes otevřena turistům. Právě zde stvořil některé ze svých nejslavnějších a nejpovedenějších obrazů.

Psychiatrická léčebna v Saint Rémy de Provence

2. Costa Nova, Portugalsko

Costa Nova je prakticky předměstskou částí portugalského města Aveiro, které má dnes kolem osmdesáti tisíc obyvatel a nachází se na pobřeží Atlantiku ve středním Portugalsku.

Mezi rozbouřeným oceánem a křišťálově čistou lagunou plnou plachetnic stojí původní rybářská vesnička Costa Nova. Pokud jste se vypravili do Aveira, přijít o vesnici Costa Nova, která je snadno dosažitelná autobusem, by znamenalo přijít o to nejlepší. Ve vyhlášených rybích restauracích se připravuje místní specialita – proslulý úhoř, ten však není hlavním lákadlem. V Costa Nova si najednou budete připadat jako v severní Evropě, a to nejen díky divokým plážím. Vesnice je plná pruhovaných rybářských domů, které vypadají jako z pohádky. Fotografování rozhodně neodoláte.

O vesnici Costa Nova si můžete více přečíst na mém blogu, který je věnovaný Portugalsku.

Costa Nova

3. Lindos, ostrov Rhodos, Řecko

Na řeckém Rhodosu, který je největším z Dodekanéských ostrovů a obklopuje jej jak Středozemní, tak i Egejské moře, se nachází kouzelné městečko Lindos. Leží na východním pobřeží ostrova a jeho dominantou je starověká akropole shlížející z kopce na krásnou zátoku a záplavu bílých domečků postavených v typickém dodekanéském stylu. Předností Lindosu je jednak úžasné archeologické naleziště, ale také spleť křivolakých uliček. Městečko se za posledních patnáct let hodně zvedlo. V místních obchodech najdete luxusní a elegantní suvenýry, originální oblečení a umělecké předměty. Není samozřejmě nad to posedět v jedné z řeckých taveren a dopřát si lahodné frappé.

Lindoská akropole

4. Manarola, Cinque Terre, Itálie

Na severozápadním pobřeží Itálie se v maličkém regionu Liguria nachází legendární pobřežní oblast zvaná Cinque Terre, tedy „Pětizemí“. Jak už napovídá název, Cinque Terre čítá celkem pět neuvěřitelných městeček, z nichž každé má osobitou atmosféru – jsou jimi Vernazza, Corniglia, Riomaggiore, Monterosso a Manarola. A právě Manarola je tou nejvíce fotogenickou. Pravděpodobně se jedná o nejstarší z vesnic a mimo sezónu čítá jen kolem 350 stálých obyvatel. Barevné domky šplhají do svahu nad mořem a společně s útesy, kopci a vodou tvoří dokonalou scenérii, která se vám rozhodně otiskne do paměti.

Manarola, Cinque Terre

5. Roussillon, Provence, Francie

Francouzskou Provence si zkrátka neodpustím zmínit ještě jednou, region je totiž na malebná městečka a vesnice opravdu bohatý. Bylo by těžké sestavit výběr nejkrásnějších provensálských městeček, ovšem Roussillon rozhodně patří k těm nejunikátnějším, nachází se totiž v srdci největších okrových nalezišť na světě, a proto mají skoro všechny místní domy naoranžovělou omítku. Uličky, schodiště a náměstíčka… Všude uvidíte, jak zde člověk po staletí pracoval v souladu s přírodou a využíval místního přírodního bohatství.

Při návštěvě městečka se rozhodně vyplatí projít si místní „Okrovou stezku“ vedoucí napříč parkem, ve kterém uvidíte oranžové útesy kontrastující se stromy, jejichž listy mají téměř petrolejový barevný nádech, dokonce budete chodit po okrové zemi…

Roussillon, Provence
Okrová stezka

Jeden komentář

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.