Řecký ostrov Lefkáda: 11 míst, která musíte vidět (nejen na ostrově)
Ve srovnání s ostrovem Korfu, Rhodos, Kos nebo Zakynthos patří Lefkáda mezi méně známé řecké destinace, přesto však její popularita v posledních letech výrazně vzrostla. Jedná se o jeden z Jónských ostrovů – její divoké fotogenické pláže, nad nimiž se tyčí velkolepé útesy, a tyrkysově modré moře na západním pobřeží jsou typickou ukázkou této části Řecka. Jaká jsou top místa, jež na Lefkádě nesmíte vynechat? Co od ní čekat a kterým dovolenkářům tento ostrov sedne?
Lefkáda je bohatá na přírodní krásy a její atmosféru ocení především ti, kteří hledají menší hotýlky a chtějí se vyhnout velkým all inclusive komplexům. Nachází se mezi Korfu a Kefalonií, tedy u západního pobřeží Řecka, a obklopuje ji nádherné Jónské moře. Leží velmi blízko pevniny, se kterou spojuje její stejnojmenné hlavní město most, takže pokud přicestujete letadlem, přistáváte v pevninském Řecku a snadno sem přejedete po silnici.
Jaká je Lefkáda?
Ostrov měří asi 35 km od severu na jih a 15 kilometrů od západu na východ, počet obyvatel je něco pod 24 000 a nejvyšším bodem je Stavrota, která má 1167 m. Jónské ostrovy nejsou ukázkou klasické modro bílé kykládské představy o této zemi, přesto může být zdejší atmosféra velmi autentická – například na Kefalonii, Ithace nebo Zakynthosu zažijete „pravé Řecko“. Je tomu tak i na Lefkádě? Nejdřív si pojďme posvítit na to, co je tady k vidění a co rozhodně stojí za návštěvu.
Top zajímavosti na Lefkádě
V první řadě je třeba rozlišit západní a východní pobřeží Lefkády. Na východním pobřeží máte pocit, jako kdybyste se koupali v laguně nebo v jezeře. Pobřeží je zde členité, máte před sebou krásný výhled na hornatou pevninu a protilehlé ostrovy Meganissi nebo Scorpios (o kterých se dočtete níže). Moře je klidné, takže se dá říct, že je vhodnější pro děti a neplavce, ale kamenité podloží není úplně nejpříjemnější. Je zde spousta ubytovacích možností, ale velké rezorty nečekejte, nabídka je bohužel velmi „základní“. Letoviska na východě jsou však dobrým výchozím bodem pro poznávání ostrova a případné večerní návštěvy taveren a barů, od plážového života a koupání nicméně nechtějte žádnou hitparádu, navíc úzké pláže jsou dost přelidněné a lehátka a slunečníky k pronájmu na řecké poměry relativně drahé.
To nejkrásnější k vidění najdete na západě – především pokud jde o přírodu. Moře je tady divoké, otevřené a dechberoucí a jeho tyrkysová barva působí až nepravděpodobně. Kolem bílých pláží vysypaných drobnými kamínky nenajdete téměř žádné hotely, krásné pohledy dokreslují útesy a zelené hory.
Pláže Egremni a Porto Katsiki
Nejznámější a nejkrásnější pláže západního pobřeží Lefkády jsou 300 metrů dlouhá Porto Katsiki s jemným pískem, u níž je na úpatí útesu k dispozici parkoviště a občerstvovací stánky, a pak můj (od Porto Katiski ne příliš vzdálený) favorit – 2,5 km dlouhá Egremni, na kterou se dá dostat ze 150 m vysokého a velkolepého útesu po schodech nebo z moře s výletní lodí. Zejména Egremni se řadí k plážím, které vám skutečně vezmou dech. Při koupání v nadpozemsky modrém moři máte pocit, jako kdyby se obzor snad ztrácel někde v nicotě, a kontrast s bílými kamínky je neuvěřitelný. Pláž je obrovská a nebývá přelidněná, dejte však pozor na prudké slunce a divoké moře.
Egremni a Porto Katsiki jsou jónským prototypem nádherných pláží. Pokud jste navštívili slavnou Navagio na Zakynthosu nebo Myrtos na Kefalonii, tady budete mít jistě velmi podobné pocity.
Mys Doukato s majákem Akratas
Nejjižnější cíp ostrova Lefkáda je spojen s příběhem antické básnířky Sapfó, která se zde z nešťastné lásky prý vrhla z útesu. Ačkoliv se jedná o pouhou pověst, toto romantické spojení láká návštěvníky především ke sledování západů slunce.
Klášter Panagia Fanoremeni
V zelených kopcích okouzlující lefkádské přírody se nachází typický řecký klášterní komplex Fanoremeni, který vás jistě uchvátí svou přívětivou atmosférou. Založen byl v 17. století, ale dnešní podobu získal ve století 19. Výhledy na pobřeží ostrova jsou odtud rovněž velmi fotogenické.
Hlavní město Lefkáda
Benátská Lefkáda, hlavní město ostrova, působí na první pohled celkem skromně. Nenajdete tu žádné zdobené domy či bohaté monumentální stavby, uličky jsou však malebné, příjemné a centrum má opravdu milou a přátelskou atmosféru. Kdo si rád posedí v moderních, ale i typických řeckých kavárnách u lahodného a voňavého frappé, ve městě Lefkáda se mu nabízí nepřeberné množství levných možností. Na své si přijdou milovníci suvenýrů, ale možná vás překvapí i velké množství stylových butiků s originálním zbožím.
Ve spleti uliček, do jejichž ospalé atmosféry se jistě zamilujete, můžete navštívit muzea, staré kostelíky a především zaoblenou dřevěnou lávku vedoucí z promenády Aggelou Sikelianou prakticky… nikam. U turistů je však mostek velmi oblíbeným místem pro focení a sledování západu slunce.
Nejvýznamnější památka města Lefkáda se však nachází na pevnině za silnicí, která ji s ostrovem spojuje. Pevnost Agia Mavra z roku 1300 je přístupná zdarma.
Pláž Kathisma
Nekonečné představení Jónského moře lze sledovat na další ze západních pláží – na Kathismě. Zářivě modré odstíny moře, pěnivé vlny a návštěvníci, kteří se při pohledu na ně začnou chovat jako malé děti… Taková je Kathisma, kde najdete dostatek lehátek a slunečníků zdarma.
Živé letovisko Nidri s procházkou k vodopádům
Nidri se nachází na východním pobřeží Lefkády, kde má moře zcela jiný ráz. Tomu, kdo si chce užít nepřekonatelné koupání, bych ho rozhodně nedoporučila – nakonec Lefkáda za mě sama o sobě není pro typickou „koupací dovolenou“ úplně nejvhodnější. Západní pláže jsou nádherné na pohled, ale moře tady může být pěkně zrádné a u těch nejkrásnějších samozřejmě ani nelze najít ubytování.
Na východě zase nevidíte širé moře. Pokud jde o pohledy na protilehlé ostrovy nebo na lefkádské hory tyčící se nad letovisky, je východ opravdu malebný. Bohužel tady však máte spíš „balkánský“ pocit než vyloženě „řecký“. Klientela příjemné atmosféře úplně nepřispívá, ovšem místní jsou paradoxně o to milejší a vděčnější, pokud s nimi ztratíte slovo, pozdravíte řecky a usmějete se.
Nidri je v každém případě živým městečkem se spoustou restaurací, taveren, barů a také obchůdků a je skvělé především večer. Nejen z tohoto důvodu je dobrým výchozím bodem pro cestování na Lefkádě, jak už jsem psala výše. Je zde možnost zakoupit si výlety u místních cestovek, využít autobusovou dopravu, a dokonce se odtud vyjíždí na různé lodní výlety. Z Nidri se můžete vydat na nedaleké vodopády, ke kterým – pokud vám nevadí horko – dojdete i pěšky.
Městečko Vasiliki
Malebné letovisko Vasiliki na jihu Lefkády má zvláštní atmosféru – zcela jinou než zbytek Kefalonie. V maríně je velké množství příjemných kaváren a restaurací a rozhodně je to hezká zastávka na oběd, kávu nebo procházku. Vasiliki je především rájem pro milovníky windsurfingu a na zdejších plážích celkem dost fouká.
Z Lefkády na další Jónské ostrovy s lodním výletem
Meganissi, Ithaka, Kefalonie a další Jónské ostrovy… Jsou přehlídkou malebného a přívětivého Řecka, ačkoliv architektura zde má zcela jiný ráz než například na Kykladách nebo Dodekanéských ostrovech, které si většina lidí spojuje s Řeckem častěji. Jestli chcete nasát skutečnou atmosféru této země, určitě si z Lefkády udělejte lodní výlet alespoň na jeden z ostrůvků, které ji obklopují. Oblast je rájem jachtařů, kteří dobře vědí, proč kotví v nádherných zátokách s průzračně čistou vodou.
Ostrov Meganissi
Na ostrůvek Meganissi se lze dostat trajektem za necelé 2 eura přímo z letoviska Nidri. Pokud sem míříte z Lefkády, čeká vás příjemné překvapení. Na Meganissi totiž najdete jakési… pravé Řecko. Z přístavu vystoupejte do pitoreskního městečka Spartochori, kde se zastavil čas, a užijte si báječný výhled na moře a okolní ostrůvky u lahodného frappé, nebo se vykoupejte na jedné z plážiček. Koupání v čisté vodě tu rozhodně stojí za to!
Kefalonie
Hornatá Kefalonie, co do rozlohy největší z Jónských ostrovů, je kapitola sama pro sebe a já rozhodně doporučuji strávit tu minimálně týden, ovšem malá ochutnávka z Lefkády stojí za to. Kefalonie, která podle mého názoru patří k nejkrásnějším a nejpřívětivějším řeckým ostrovům, by si zasloužila samostatný článek. Z Lefkády se sem dostanete buďto trajektem z Vasiliki, nebo s jedním z lodních výletů. Obvyklou zastávkou bývá krásný přístav Fiscardo, který jako jediný přežil ničivé zemětřesení v padesátých letech, a pyšní se tak původními benátskými domy, ale také kavárnami, tavernami, butiky, uměleckými obchody a několika plážičkami.
Scorpios
Hustě zalesněný Scorpios tak docela navštívit nejde, jedná se totiž o soukromý ostrov, který patřil řeckému rejdaři Aristotelu Onassisovi. Je možné si ho prohlédnout z moře už jen cestou trajektem na Meganissi nebo s lodním výletem.
Ithaka
Odysseova bájná Ithaka možná je a možná není dnešní Ithakou, naštěstí cesta z Lefkády je poměrně krátká a rychlá… Malý zelený ostrov skýtá spoustu malebných pláží, z nichž mnohé jsou přístupné pouze z moře, v její blízkosti se prohánějí jachtaři a městečka Kioni nebo Vathi vybízejí k posezení v taverně nebo procházce.
O Ithace si přečtěte více v článku: Řecký ostrov Ithaka: Destinace Charlese a Diany
Lefkáda, destinace pro ty, kteří chtějí cestovat
Lefkádu si užijí ti, kteří před klasickou pobytovou dovolenou ve velkých rezortech preferují poznávání. Mezi Jónským ostrovy je jednou z „nejméně řeckých destinací“, je však bohatá na přírodu, nádherné výhledy a divoké pláže, navíc je dobrým výchozím bodem pro procestování okolních ostrovů.
/Autorkou je Helena Žáková/
Jste milovníky Řecka a rádi se do něj vracíte nebo se sem chcete jenom tak občas zatoulat ve svých představách? Hledáte knížku na dovolenou? Tak ať vám neunikne nový román S kapkou medu, který vás zavede na ostrovy Kréta a Santorini!
Objednávejte třeba v:
Může vám jedna nevinná lež převrátit celý život naruby? Eleni, Češka řeckého původu, se přesvědčí o tom, že ano. Na Krétě a Santorini objeví nejen příběh, který je předmětem jejího novinářského pátrání, ale také kouzlo Řecka a především lásku…