Spisovatelka na cestách,  Spisovatelka v Turecku

Turecká riviéra a neobjevené letovisko Kemer: Dovolená s nejzajímavějšími výlety

Turecko, to jsou nejen pláže, ale také svěží zelená krajina, velkolepé hory, řeky, soutěsky, historická města, antické památky a nepřekonatelná kuchyně. Tohle všechno a ještě spoustu dalšího najdete mimo jiné i v Kemeru, zatím celkem neobjeveném letovisku na Turecké riviéře. Čím je tak unikátní a co podniknout, pokud trávíte dovolenou právě tady?

Když se řekne Turecko, většina těch, kteří neměli možnost jej navštívit, si představí pláže, koupání a možná spíš suchou, nezajímavou krajinu. Kdo Turecko zná jako prázdninovou destinaci, zřejmě se mu jako první vybaví především Turecká riviéra nacházející se na jižním pobřeží a Egejská riviéra nacházející se na západním pobřeží. Zasvěcení vědí, že krajina je tu zelená, hornatá a nádherná. Letní dovolená v Turecku je opravdu pohádka, ať už jde o koupání, jídlo, služby nebo výlety.

Kemer se nachází na Turecké riviéře, tedy na jižním pobřeží země, a jeho břehy omývá Středozemní moře. Leží 58 kilometrů západně od letiště v Antalyi, což je moderní metropole čítající více než milion obyvatel. Kemer má docela jiný ráz než mnohem známější a dá se říct i luxusnější letoviska ležící na východ od Antalye, jako je Side, Manavgat, Belek nebo Alara. A proč tedy vyrazit zrovna do Kemeru? Co nikde jinde na Turecké riviéře nenajdete?

Kemer Beach

Na rozdíl od zmíněného Side, Beleku a dalších letovisek Turecké riviéry má Kemer oblázkové pláže, takže kdo preferuje nezkalenou, průzračně čistou vodu, si přijde na své. Ale dejte pozor, na rozpálených kamenech se člověk griluje jak shora, tak i zespoda.

Na Kemer Beach jste v centru dění, podél moře vede živá promenáda. A největší lákadlo? Nepřekonatelně krásný pohled na monumentální zelené hory tyčící se nad pláží – tohle na Turecku miluju. Tady v Kemeru je pohoří obzvlášť blízko moři.

Hora Tahtali a lanovka

Z žádného jiného letoviska na Turecké riviéře se pravděpodobně nevypravíte na horu Tahtali, známou také jako Lycijský olymp, která měří 2365 metrů. Z Tahtali můžete dohlédnout až k moři, stejně tak na pohoří Taurus. Samotná Tahtali je však nejvyšším bodem pohoří Bey Dağları.

Od listopadu do června ji pokrývá sníh, nicméně pokud se na ni vypravíte v létě, nemusíte mít strach, že byste zmrzli. Na jejím vrcholu je sice podstatně větší zima než u moře, ale zvládnete to i v letním oblečení. Mikinu a legíny, které jsem si chtěla natáhnout pod šaty, jsem nakonec vezla zbytečně.

Na vrchol Tahtali vás vyveze lanovka, která stojí pro dospělého 40 euro, což je samo o sobě skvělým zážitkem.

Tahtali

Antalye, metropole Turecké riviéry

Pokud přilétáte na Tureckou riviéru, s největší pravděpodobností to bude do Antalye, ať už míříte do jakéhokoliv letoviska. Trávíte-li svoji dovolenou v Kemeru, Antalye je nadosah, a já rozhodně doporučuju do ní vyrazit právě odtud.

Antalye leží na pobřeží Středozemního moře, a přestože se jedná o moderní metropoli se spoustou upravených předměstí plných nových bytových domů a parků, v nevelikém historickém centru si budete připadat jako v malebném městečku. Původně malý přístav Antalye se totiž rozrostl relativně nedávno.

Staré město je doopravdy romantické. Nejvýznamnější památkou je Hadriánova brána z roku 130, ale opravdová perla Antalye je dle mého názoru na jejím předměstí – ve čtvrti Lara. Tam se nacházejí luxusní byty s výhledem na moře a také krásný park s promenádou vedoucí podél útesů. Proč se jedná unikát? Našli byste tady totiž vodopády Düden, z nichž voda padá přímo do Středozemního moře.

Vodopády Düden v Antalyi

Město Demre a vykopávky Myra

Jestliže se vydáte západně od Kemeru, pochopíte, že pobřeží tady vypadá úplně jinak než v blízkosti velmi turistické Antalye. 100 km od Kemeru leží Demre, vcelku neobjevené město, do kterého míří návštěvníci za kouzelným kostelem Svatého Mikuláše z 5. století. Svatý Mikuláš tady sloužil jako biskup a celkem nedávno se tu našli jeho ostatky. Právě v blízkosti Demre je možné navštívit vykopávky Myra, což bylo antické město ve starověké Lýkii.

Vykopávky Myra

Ostrov Kekova

Kekova je ostrov u pobřeží města Demre. Nedovedu si představit nic romantičtějšího než prohlédnout si jej přímo z moře během lodního výletu. Pluje se dokonce nad starověkým městem a z lodě lze vidět ruiny přímo v moři!

Samotnému ostrovu Kekova dominuje byzantský hrad Simena, ke kterému doslova šplhají osmanské domy.

Ostrov Kekova s hradem Simena

Termessos

Ztracené město Termessos, které nedobyl ani Alexandr Veliký, je ukryté vysoko v pohoří Taurus, 17 km od Antalye. Dostat se k němu po vyšlapaných cestách chce určitě plné boty a zdravá kolena, ale stojí to za námahu. Při pohledu na překrásný amfiteátr se vám jistě zatají dech.

Termessos leží v takové nadmořské výšce, že se sem nedostane ani žádná těžká technika, a proto není příliš navštěvované ani zpřístupněné pro turisty. O to je však zážitek silnější.

Autorkou článku je Helena Žáková

Milujete cestování? Objevujte třeba Kypr 🙂 S románem Kdo zastaví déšť!

Román odehrávající se na přelomu 60. a 70. let střídavě na Kypru a v Anglii vypráví příběh britského vojáka Jamese a československé emigrantky Emy, kteří se každé léto setkávají na fascinujícím středomořském ostrově, zatímco během roku mezi sebou udržují kontakt prostřednictvím dopisů. Nejen jejich osud je nakonec ovlivněn tureckou okupací Kypru.

OBJEDNAT

Jeden komentář

  • Alena Plasova

    Zdravím, oslovena nejen knihami „Kdo zastaví déšť“ a“Saudade“, které jsem četla jedním dechem a které mne upoutaly krásnou češtinou a příběhem. Domnivám se, že jsme se v roce 2019 potkali osobně na dovolené v Turecku /Marmaris/. Těším se na další příběhy. A. PL.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.