Výkřiky do tmy

5 skvělých knih, které nikdy neomrzí

Jste zarytí knihomolové a nemůžete najít nic, co by vás vzalo za srdce? Nebo naopak moc nečtete, ale teď už vážně nevíte, u čeho si odpočinout? Rozhodla jsem se podělit se s vámi o výčet svých oblíbených knih. Tyhle mě totiž vážně dostaly!

1. Poslední kabriolet

Začnu knihou, která úplně změnila můj pohled na literární svět a která mě jako autorku zatraceně ovlivnila. Věřím, že její strhující děj musí chytnout za srdce téměř každého. Na počátku příběhu je kabriolet, tak řečená Císařovna… Kabriolet jako symbol bezstarostnosti a přátelství, který spojuje pět kamarádů užívajících si své mládí plnými doušky, zatímco v Evropě zuří 2. světová válka. Ta nakonec ovlivní i jejich životy. Odcházejí na frontu, ti šťastnější z nich se vracejí a prožité trauma si nesou domů. Život jde dál, dospívají, milují a chybují… Autorem knihy je Anton Myrer, který se za 2. světové války účastnil bojů v Pacifiku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2. Sesterstvo putovních kalhot

Možná znáte filmovou verzi neuvěřitelně milého a dojemného letního příběhu, který se rychle stal uznávaným kultem. Čtyři nerozlučné kamarádky se musí poprvé v životě během prázdnin rozdělit, a tak se rozhodnou zůstat v kontaktu prostřednictvím Putovních kalhot, džínů, které jim všem záhadně padnou. Každá z nich prožívá své letní dobrodružství a učí se stát na vlastních nohou. Putovní kalhoty jim pomáhají zůstat silné. Americká spisovatelka Ann Brashares vytvořila čtyřdílnou sérii příjemného (ne však podřadného) letního čtení, kterou rozhodně nelze považovat pouze za tuctový výmysl pro dívky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3. Vražedné léto

Mistrně napsaná psychologická detektivka odehrávající se v malém francouzském městě vznikla v roce 1977 rukou Francouze Sébastiena Japrisota, který si ve svých kriminálních příbězích vybírá jako hlavní postavy spíše mladé, narušené dívky na místo toho, aby děj koncipoval prostřednictvím klasického „vyšetřování“. Traumatizovaná Eliane pátrá po strůjcích 20 let starého zločinu a manipuluje svým okolím s cílem pomstít svoji matku. Ve vyprávění se střídá několik postav a poskytuje čtenáři zcela odlišné úhly pohledu, dokud sám nedojde k rozuzlení.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

4. Harry Potter

Kdo by neznal Harryho Pottera? Britská spisovatelka J. K. Rowling vytvořila úžasný kouzelnický svět náctiletých čarodějů a čarodějek, který se stal téměř přes noc hitem. Pokud jste sedm dílů Harryho Pottera ještě nepřelouskali, máte nejvyšší čas začít. Za mě srdcové dílo, které prostě neomrzí!

Zdroj: Pixabay

5. Loučení s Lennoxem

Kultovní spisovatel Raymond Chandler začínal jako autor drsných kriminálních povídek a v 50. letech se propracoval až do hollywoodských studií jako scénárista. Je považován za mistra ve vykreslování losangelské atmosféry. Nejvíce ho proslavil jeho ironický soukromý detektiv Phil Marlowe, který je mimo jiné hlavním hrdinou Loučení s Lennoxem z roku 1953. Marlowe pátrá po uprchlém válečném veteránovi Terry Lennoxovi a zároveň vrahovi jeho manželky. Více než samotný příběh čtenáře fascinuje vtip, nadsázka a vystižení „kalifornské kultury“.

Zdroj: Pixabay

Autorkou článku je Helena Žáková

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.