Čtení o psaní

Helena Žáková ve svém prvním románu připomíná pohnutou historii Kypru i Československa

Tisková zpráva – Zdánlivě dvě odlišné historické události 60. a 70. let minulého století se podařilo mladé plzeňské autorce Heleně Žákové propojit v napínavém románu Kdo zastaví déšť, který právě vyšel. Kniha vypráví příběh britského vojáka Jamese a československé emigrantky Emy, kteří se každé léto setkávají na středomořském ostrově Kypr a do jejich vztahu zasahují neočekávané dějinné události.

Svižně plynoucí příběh originálně prokládaný úryvky dobových písní zavádí čtenáře na Kypr a do Anglie na přelomu 60. a 70. let minulého století a poskytuje náhled do bouřlivé kyperské historie, ale také do prostředí britské zlaté mládeže a vojáků sloužících na zámořském území Akrotiri a Dhekelia. Autorku k napsání románu přivedlo cestování po Kypru a inspirovala ji i americká a britská dobová hudba. Hlavní část příběhu se odehrává mezi lety 1969 a 1974 a končí tureckou okupací Kypru.

„Kypr má fascinující, ale opomenutou historii. Býval oblíbenou destinací britské smetánky, a protože jsem milovnicí hudby té doby, propojila jsem román se slavnými písničkami od Rolling Stones nebo Creedence Clearwater Revival,“ říká Helena Žáková. Román podle autorky poskytuje upřímnější pohled na lásku a vztahy, odkazuje na tureckou okupaci Kypru i idylickou atmosféru 60. a 70. let v západním světě. „Mým záměrem bylo především připomenout prostřednictvím osobního příběhu mladé dívky, že svět nebyl vždycky tak svobodný jako dnes a že byl ještě rozporuplnější a méně pochopitelný,“ dodává.

Autorka v knize vyvrací zdání, že Kypr je ospalý ostrov. Naopak ho vykresluje tak, jak ho znali návštěvníci před šedesáti nebo padesáti lety, kdy se po místních silnicích proháněla drahá auta, kdy zde stávaly luxusní hotely a v restauracích jste mohli potkat světové celebrity.

Román vyšel teprve před několika týdny, ale už se mu dostalo kladného přijetí. „Helena Žáková napsala inteligentní a empatický román, v němž se malé a velké dějiny potkávají stejně samozřejmě (a přesto dramaticky) jako moře a skalnaté pobřeží. Otevřeně přiznaná ambivalence v chování hrdinky a důraz na pravdivost prožitku se odráží i ve volbě jazykových prostředků, jejichž echo zaznívá v často citovaných písňových textech – vlny zvukové, mořské i emocionální jsou leitmotivem celé knihy, věty se klenou a plynou přirozeně a svižně, čtenář na nich surfující zažívá adrenalinovou jízdu spolu s postavami,“ konstatuje básnířka Milena Hasalová a dodává: „Aluze na starořeckou mytologii akcentují univerzálnost témat svobody (volby), konfliktu či sounáležitosti, která – podobně jako populární hudba nebo vlnobití – oblévají křehkost individuální lidské existence i identity celých národů.“

O románu

Drahá auta, luxusní hotely, francouzské oblečení a restaurace plné celebrit. Takový byl Kypr na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Stal se domovem Řeků, Turků, ale také bohatých Britů a příslušníků britské armády. Zdá se, že na ostrově bohyně Afrodity panuje věčný klid. Dokonce i prosluněné kyperské dny, které prožívá zlatá mládež, však mají být zmařeny tureckou okupací.

V době, kdy je svět rozdělen na dvě poloviny, se hlavní hrdinka Ema musí rozhodnout, kterým směrem se v životě vydá. „Kdo zastaví déšť“ je cesta. Cesta do prostředí britské smetánky, do doby, kdy hudbě vládli Beatles a Rolling Stones, doby, kdy dopisy byly jediným prostředkem, jak překonat léta odloučení. Název „Kdo zastaví déšť“ je odkazem na legendární písničku Who’ll Stop The Rain. Jednotlivé kapitoly jsou pojmenované podle dalších nesmrtelných songů a uváděné jejich úryvky.

Román vyšel 2. září v nakladatelství Naše vojsko. Autorka knihu pokřtí 7. října v 17.30 hodin v kavárně Story Café v Plzni. V případě zájmu si, prosím, zajistěte akreditaci na zakovah@post.cz.

O autorce

Helena Žáková (* 1995) psala knihy a časopisy už v dětství, romány tvořila již jako teenager a schovávala je „v šuplíku“. Dnes je pro ni psaní způsobem, jak se přenést na místa, která procestovala, a jak uniknout od reality. Bere ho jako odpočinek i terapii.

Jeden komentář

  • Napínavé, neotřelé, čtivé, poučné

    Gratuluji, vynikající čtení jak na letní dovolenou, tak i na chmurné podzimní a zimní večery. Chválím svižný román z prostředí atraktivního středomořského ostrova 60. a 70. let, připomínku smutných let v socialistickém Československu, milý příběh lásky české emigrantky a anglického vojáka. Fantastické použití oldies but goldies hitů té doby je velice zajímavé. Vřele doporučuji!!!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.