Čtení o psaní

Vychází román Kdo zastaví déšť

Den, který si navždycky zapamatuji. Den, na který jsem dlouho čekala. Možná jsem na něj tak trochu čekala celý svůj život. Vychází totiž můj první román Kdo zastaví déšť. Odehrává se na Kypru a v Anglii v prostředí zlaté mládeže, je provázen skvělou hudbou šedesátých a sedmdesátých let a poskytuje nejen upřímný pohled na lásku, ale také náhled do bouřlivých historických událostí.

Román Kdo zastaví déšť jsem začala psát v polovině léta 2016 a dopsala ho na konci léta 2017. Nebyla to moje první kniha, „v šuplíku“ už jsem jich v té době měla celkem dost. Vždycky jsem ale psala pro potěšení a vlastně mě nikdy nenapadlo, že je vůbec možné knihu vydat. Možné to je. Ať už to všechno dopadne jakkoliv, budu šťastná, i kdyby měl můj příběh potěšit třeba jen jednoho jediného člověka.

Objednat román

O čem je román Kdo zastaví déšť?

Příběh, který se odehrává na přelomu 60. a 70. let minulého století, začíná paradoxně v moderní době. Julie, dcera vojáka sloužícího na ostrově Kypr, vyhledá otcovu dávnou lásku Emu a žádá, aby žena řekla pravdu o minulosti Juliiných rodičů, především o matce, kterou děvče nikdy nepoznalo. Ema se ve svém vyprávění vrací do roku 1969, kdy po emigraci z Československa začíná se svými britskými prarodiči trávit prázdniny na Kypru.

Zatímco v prostředí zlaté mládeže se Ema setkává jen s opovržením, útěchu nachází u seržanta Jamese Curlyho, vojáka irského původu. Jenomže doba, kterou dívka prožívá v Anglii vždy mezi dvěma letními prázdninami, je neúprosně dlouhá, naproti tomu bezstarostné kyperské týdny utíkají příliš rychle. Ema a James si poctivě vyměňují dopisy a setkávají se každé léto, zároveň se však oba dva začínají měnit. Emě se najednou líbí ve světě zbohatlíků, dokonce se jedním z nich nechává okouzlit. Jejich malicherné starosti z ničeho nic přetne turecká okupace Kypru. Tragická politická situace zmaří mnoho životů, zničí celou řadu domovů a nakonec výrazně ovlivní osud nejen Jamese a Emy, ale také jejich přátel.

Když se o mnoho let později díky iniciativní Julii milenci znovu setkávají, zjišťují, že ani po takové době nejsou o moc moudřejší než kdysi…

Autorkou článku je Helena Žáková

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.