Čtení o psaní,  Výkřiky do tmy

Román S kapkou medu se v kavárně Terraza křtil kapkou medu

Tisková zpráva: Nová kniha S kapkou medu od autorky Heleny Žákové se dočkala svého křtu. A čím jiným ji křtít než kapkou řeckého medu? Příběh se totiž odehrává na Krétě a Santorini, kam se vydává hlavní hrdinka Eleni, Češka řeckého původu. Událost proběhla na střeše plzeňského hotelu Central v kavárně Terraza, takže příjemnou atmosféru dotvářel výhled na krásné plzeňské náměstí.

17. října 2023 proběhl křest díla S kapkou medu, třetího publikovaného románu Heleny Žákové. Po prvotině Kdo zastaví déšť, jejíž děj je zasazen na ostrov Kypr, a románu Saudade, který se odehrává v Portugalsku, věnuje autorka další knihu svému milovanému Řecku, konkrétně ostrovům Kréta a Santorini. Hlavní hrdinkou je dvacetiletá novinářka Eleni, která je potomkem řeckých uprchlíků žijících v Čechách. Do země svých předků přijíždí za svým prvním novinářským úkolem. Na Krétě, kde se nachází významná námořní základna USA a NATO, se propojují dva zdánlivě nepropojitelné celky. Na jedné straně je osobní příběh Eleni, která objevuje Řecko v plné kráse, zamiluje se do Američana Tonyho a užívá si jedinečnost Kréty a Santorini. Na straně druhé je bolestný příběh veterána z Iráku, Tonyho staršího bratra.

„Kréta byla vždycky strategicky významným ostrovem. K napsání této knihy mě inspirovala její zvláštní atmosféra,“ říká Helena Žáková. „Kréta má kouzlo přívětivého Řecka v nejčistší podobě – tak, jak ho známe. Velkolepost, neklid, pocit, že jste se ocitli na místě, které je důležité pro světové velmoci a kde se psaly významné dějiny… To je však taky Kréta. Na první pohled může působit propojení tématu invaze Američanů do Iráku s Krétou a Řeckem trošku nepochopitelně, ale pokud tento ostrov navštívíte a dýchne na vás, určitě porozumíte tomu, proč jsem cítila, že takový příběh musí vzniknout.“

S kapkou medu je pouze první částí příběhu o Eleni a Tonym, původní rukopis byl rozdělen na dvě poloviny, takže už teď se můžete těšit na pokračování. Kniha je věnována autorčině prarodičům, kteří ji v kavárně Terraza na střeše plzeňského hotelu Central křtili kapkou medu. Slavnostní přípitek pronášela básnířka Milena Hasalová, organizaci křtu zajistila ekonomka Denisa Heřmanová a celou událost fotografoval Dušan Tran.

„Název knihy je odkazem na malijské včely, slavný minojský šperk, který se našel v jednom z krétských paláců a který je vystaven v muzeu v Heraklionu,“ vysvětluje Helena Žáková. „Tento tajemný motiv je také vyobrazen na zadní straně obálky. Z obálky, kterou vytvořil úžasný grafik Michal Dočkal, jsem byla okamžitě nadšená. Na přední straně najdete ilustraci Rethymna, jednoho z měst, do kterého hrdinové S kapkou medu mimo jiné zavítají.“

____

O románu

Tajemný příběh vojáka a ztracené dívenky, který měl zůstat neobjasněný. Nešťastnou náhodou na něj naráží dvacetiletá Eleni, Češka s řeckými kořeny, která si ráda přibarvuje skutečnost. Svou nevinnou lží si úplně převrátí život naruby – přeruší vysokoškolské studium kvůli práci v novinách a odjíždí za prvním příběhem na řecký ostrov Kréta.

V den, kdy si má na námořní základně Souda Bay promluvit s veteránem Billy Wyattem, se omylem setkává s jeho mladším bratrem Tonym, díky kterému konečně objevuje krásy Řecka. Zároveň však zjišťuje, že na jejím úkolu něco nehraje a že se zapletla do podivné hry. Přizná si, že šlápla vedle a vychutná si divokou Krétu a pohádkové Santorini se vším všudy, nebo půjde za svým příběhem?

O autorce

Helena Žáková (* 1995) psala knihy a časopisy už v dětství, romány tvořila již jako teenager a schovávala je „v šuplíku“. Dnes je pro ni psaní způsobem, jak se přenést na místa, která procestovala. V roce 2020 debutovala s románem Kdo zastaví déšť, v roce 2021 vydala druhý román Saudade.

FOTO: Dušan Tran

_____

Kde S kapkou medu pořídíte? U všech oblíbených knihkupců!

Objednávejte třeba v:

Kosmas
Luxor
Mega knihy

Může vám jedna nevinná lež převrátit celý život naruby? Eleni, Češka řeckého původu, se přesvědčí o tom, že ano. Na Krétě a Santorini objeví nejen příběh, který je předmětem jejího novinářského pátrání, ale také kouzlo Řecka a především lásku…

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.